A nationwide CareerBuilder survey was conducted regarding the job hunting experi
ID: 3046591 • Letter: A
Question
A nationwide CareerBuilder survey was conducted regarding the job hunting experience. From the survey, it was learned that 26% of workers have had a bad experience as a job applicant. Eighty-two percent of workers expect to hear back from a company when they apply for a job. Suppose that 90% of workers who have had a bad experience as a job applicant expect to hear back from a company when they apply for a job. Based on these results, if a worker hunting for a job is randomly selected,
What is the probability that the worker does not expect to hear back from a company when they apply for a job and has not had a bad experience as a job applicant?
Explanation / Answer
P(bad experience) =0.26
P(expect to hear back) =0.82
P(bad experience and expect to hear back) =P((bad experience)*P(expect to hear back|bad experience)
=0.26*0.90 =0.234
probability that the worker does not expect to hear back from a company when they apply for a job and has not had a bad experience as a job applicant
P(not bad experience and not expect to hear ) =1-P(bad experience or expect to hear)
=1-(0.26+0.82-0.234) =0.154
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.