Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PLEASE EXPLAIN EVERYTHING! 1. A 1,970-kg car is moving down a road with a slope

ID: 1338817 • Letter: P

Question

PLEASE EXPLAIN EVERYTHING!

1. A 1,970-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 14% while speeding up at a rate of 3 m/s^2. What is the direction and magnitude of the frictional force?

(define positive in the forward direction, i.e., down the slope)

2. A 2,073-kg car is moving up a road with a slope (grade) of 32% at a constant speed of 14 m/s. What is the direction and magnitude of the frictional force?
(define positive in the forward direction, i.e., up the slope)?

3.A 2,210-kg car is moving up a road with a slope (grade) of 11% while slowing down at a rate of 3.8 m/s^2. What is the direction and magnitude of the frictional force?
(define positive in the forward direction, i.e., up the slope)?

Explanation / Answer

1) theta = arctan(0.14) = 7.96 degrees downward

due to friction accleration a = g*sin(theta)

a = 9.81*sin(7.96)

a = 1.358 m/sec^2

But car is sppeding up at only 3 m/sec^2

this means friction is in upward direction.

Magnitude of friction force = m * (g*sin(theta) - a)

= 1970*(1.358 -3)

= 3234 N, up the slope

-------------------------

2. theta = tan^-1(0.32) = 17.74 deg

a = 9.81 * sin 17.74

a = 2.98 m/s^2

F = 2073* (14-2.98)

F = 22844.46 N

-----------------------------


3. theta = tan^-1(0.11) = 6.27 deg

a = 9.81 sin 6.27 = 1.072 m/s^2

F = 2210 * (3.8-1.072)

F = 6028.88 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote