PLEASE DON\'T JUST ANSWER FOR A A sheet of glass having an index of refraction o
ID: 1681540 • Letter: P
Question
PLEASE DON'T JUST ANSWER FOR AA sheet of glass having an index of refraction of 1.40 is to becoated with a film of material having an index of refraction of1.55 in order that green light with a wavelength of 525 nm (in air)will be preferentially transmitted via constructiveinterference
a) What is the minimum thickness of the film that will achieve theresult?
b) why are other parts of the visible spectrum not alsopreferentially transmitted
c) will the transmission of any colors be sharply reduced? if sowhat colors? PLEASE DON'T JUST ANSWER FOR A
a) What is the minimum thickness of the film that will achieve theresult? b) why are other parts of the visible spectrum not alsopreferentially transmitted c) will the transmission of any colors be sharply reduced? if sowhat colors?
Explanation / Answer
n = 1.55, = 525 nm path difference for transmitted light = 2nt a) 2nt = k tmin = /(2n) = 169 nm b) t = 169 nm, 2nt = 525 nm = k k = 1, = 525 nm k = 2, = 263 nm (invisible) for all k > 1, nm is preferentially transmitted c) sharply reduced: 2nt = (k + 1/2) = 2nt/(k + 0.5) = 525/(k + 0.5) k = 0: = 1050 nm (invisible) k = 1: = 350 nmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.