A positive charge of 4.90 mu C is fixed in place. From a distance of 3.30 cm a p
ID: 1331135 • Letter: A
Question
A positive charge of 4.90 mu C is fixed in place. From a distance of 3.30 cm a particle of mass 6.60 a and charge +3.80 mu C is fired with an initial speed of 60.0 m/s directly toward the fixed charge. How close to the fixed charge does the particle get before it comes to rest and starts traveling away? The particle comes to rest when it has no kinetic energy. The change in kinetic energy will be equal to the increase in electrical potential energy. Note that the particle has some potential energy at the starting point.Explanation / Answer
apply the law of conservation of energy as
KE = change in PE
let r be the closet distance so
0.5 mv^2 = Kq1q2*(1/r - 1/0.033)
1/r-1/0.033 = 0.5* 6.6 e -3 * 60*60/(9e9 * 4.9 e -6 * 3.8e -6)
1/r = 70.89 + (1/0.033)
1/r = 101.19
r = 0.98 cm or 1 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.