A 10000 N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out.
ID: 1327882 • Letter: A
Question
A 10000 N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The 650 N driver must get to the other side, so he decides to try leaping it with his car. The side the car is on is 20.4 m above the river, while the opposite side is a mere 1.80 m above the river. The river itself is a raging torrent 60.0 m wide.
How fast should the car be traveling just as it leaves the cliff in order to clear the river and land safely on the opposite side?
What is the speed of the car just before it lands safely on the other side?
v =Explanation / Answer
from the given
h1 = 20.4 m
h2 = 1.80 m
d = distance or width of the river
= 60.0 m
if u is the velocity with which the car should leave the cliff then
d = u x t
where t is the time taken
d = u sqrt[2(h1 - h2) / g]
g is acceleration due gravity = 9.8 m / s2
if v is the speed of the car then
v = sqrt(vx2 + vy2)
vx = u
vy = g t
where t = sqrt[2(h1 - h2) / g]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.