A car is traveling in the negative x direction at 25 m/s. After 5 s passes, it i
ID: 1326424 • Letter: A
Question
A car is traveling in the negative x direction at 25 m/s. After 5 s passes, it is traveling at 50 m/s , again in the negative x direction.
A) What is the magnitude of its average acceleration? Express your answer in meters per second squared to one significant figure.
B) What is the direction of its average acceleration?
C) How far does the car travel during this period? Express your answer in meters to one significant figure.
a. The negative x direction b. The acceleration does not have a direction. c. The positive x directionExplanation / Answer
(a) initial velocity u = 25 m/s
Final velocity V = 50 m/s
time = 5 seconds
V = u+at
50 = 25 +5a
a = 5 m/s2
(b) Since the speed of the car is keep on increasing therefore the direction of the acceleration of the car is toward negative X direction .
(c) Distance calcualted
V2 = u2 + 2aS
502 = 252 + 2*5*S
S = 187.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.