A long non-conducting cylinder has a charge density = r , where = 5 . 87 C / m 4
ID: 1326187 • Letter: A
Question
A long non-conducting cylinder has a charge density = r , where = 5 . 87 C / m 4 and r is in meters. Concentric around it is a hollow metallic cylindrical shell.
A). Please show and explain, What is the electric field at 2 cm from the central axis? Assume the length L is very long compared to the diameter of the shell, and neglect edge effects. The Coulomb constant is 8 . 8542 × 10 12 C 2 / N / m 2 .
______Answer in units of N / C
B)Please show and explain, What is the electric field at 11 cm from the central axis?
___________Answer in units of N / C
C)What is the direction of the electric field at 12 . 7 cm from the central axis?
1. The electric field is not a vector and there- fore has no direction.
2. Undetermined, since the field is zero.
3. Points radially outward.
4. Points radially inward.
D) Please show and explain ,What is the electric field at 16 . 6 cm from the central axis?
__________ Answer in units of N / C
E) Please show and explain, What is the surface charge density inside the hollow cylinder
_______________Answer in units of C / m 2 .
Explanation / Answer
E = Q / 20rL
Q = * V
= 5.87 *r * r2L
So
E = 5.87 *r * r2L / 20rL
=5.87r2/2o
= 5.87 r2 / 17.7084 * 10-12
= 331.48 *10 9 * r2
A) r = 2cm = 0.02
E = 331.48* 109 * 0.022
= 132.59 * 106 N/C
B) r = 11 cm
E = 331.48*109*0.112
4010.908 * 106 N/C
C) r = 12.7
The field is E = 331.48*109 * 0.1272
= 5346.44 *106 N/C
The direction is radially outward since is positive
D) r = 16.6
E = 331.48*109*0.1662
= 9134.26 *106 N/C
E)
Surface charge density = Q /2 rL
=5.87r*r2L/2rL
= 5.87r2
Taking r = 16.6 cm
= 5.87 * 0.1662
= 0.1617 C/m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.