A long cylinder, with radius R=2.00 cm, carries a uniformly distributed current
ID: 1488195 • Letter: A
Question
A long cylinder, with radius R=2.00 cm, carries a uniformly distributed current l-c=2.00 A directed out of the page. A wire carrying a current i_w=0.500 A, also directed out of the page, is positioned parallel to the cylinder at a fixed distance 3R from the center of the cylinder, as shown in the figure. Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a, B_AW, due to the current in the wire l_w. Draw the direction of B_AW on the figure. Determine the net magnetic field at point A,B_A. Determine the net magnetic field at point O, at the center of the cylinder, B_o. Determine the net magnetic field at point P, at a distance R/2 from the center of the cylinder. Bp.Explanation / Answer
The magnetic field in the cilinder is 0 so P have only the magnetic field of the wire, so it is:
d=R+R+R/2= 2 cm + 2 cm + 1 cm = 5 cm = 0.05 m
B= i*m/(2*p*d) = (0.5*4*10^-7)/(2*3.1416*(0.05)) = 6*10^-7 T so this is!!
good luck!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.