A long current-carrying wire, oriented North-South, lies on a table (it is conne
ID: 1428669 • Letter: A
Question
A long current-carrying wire, oriented North-South, lies on a table (it is connected to batteries which are not shown). A compass lies on top of the wire, with the compass needle about 3 mm above the wire. With the current running, the compass deflects 17 degrees to the West. At this location, the horizontal component of the Earth's magnetic field is about 2e-5 tesla.
What is the magnitude of the magnetic field at location A, on the table top, a distance 2.9 cm to the East of the wire, due only to the current in the wire?
Explanation / Answer
You have Bearth and you know Bnet so make a right triangle to find Bwire.
Bwire = tan(17)*2e-5 = 6.11e-6
We need to use approximation of the magnetic field of a straight wire.
[ Bwire = (MU0/4*Pi) (2*I)/r ]
Since you have Bwire, MUnot/4*Pi, and r (r=0.003) you can now solve for I
[ I = (Bwire*r)/(2*1e-7) ] so I = 6.11e-6*0.003/2*1e-7 = 0.09 A
Now you have to go back to the approximation of the magnetic field of a straight wire.
BUT now we have a different r value & you now have a I value
your r value is 0.029
Bwire = (1e-7) (2*0.09)/(0.029) = 0.63e-7 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.