The figure below shows a composite slab with dimensions d 1 = 13.3 cm, d 2 = 2.9
ID: 1325927 • Letter: T
Question
The figure below shows a composite slab with dimensions d1 = 13.3 cm, d2 = 2.90 cm, and d3 = 13.5 cm. Half the slab consists of aluminum (density = 2.70 g/cm3) and half consists of iron (density = 7.85 g/cm3).
(a) What is the x coordinate of the slab's center of mass?
__ cm
(b) What is the y coordinate of the slab's center of mass?
__ cm
(c) What is the z coordinate of the slab's center of mass?
__ cm
Explanation / Answer
It looks to me like the origin is at the bottom left corner of the slab, and that the slab has negative x-coordinate values and positive y-coordinate values. This is open to interpretation, though.
If so, then clearly x_cm = -d3 / 2 = -6.75 cm
and z_cm = d2 / 2 = 1.45 cm
(that is, on a line parallel to the y-axis and through the given "midpoint").
To find the y-coordinate, we could simply look at a chunk of the slab that is 1 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.