The figure below shows a bar of mass m = 0.280 kg that can slide without frictio
ID: 1376371 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.280 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance ? = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle ? =35.0
The figure below shows a bar of mass m = 0.280 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance ? = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle ? =35.0A egree with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 3.30 ?, and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails? in m/sExplanation / Answer
V(t) = R*m*g*sin(theta)/(B*l*cos(theta))^2
= 3.3*0.28*9.8*sin(35)/(0.5*1.2*cos35)^2
= 21.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.