The figure below shows a bar of mass m = 0.280 kg that can slide without frictio
ID: 1346778 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.280 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance l = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle 6 = 35.0 degree with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 3.30 Ohm, and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?Explanation / Answer
let v is the required speed.
induced emf in the rod = B*v*L*sin(90 - 35)
= 0.5*v*1.2**sin(55)
= 0.491*v
power dissipated at resistor = power supplied by the gravity
emf^2/R = F*v
0.491^2*v^2/R = m*g*sin(35)*v
v = m*g*sin(35)*R/0.491^2
= 0.28*9.8*sin(35)*3.3/0.491^2
= 21.5 m/s <<<<<<<----------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.