A ladder with a length of 12.7m and a weight of 539.0N rests against a frictionl
ID: 1325626 • Letter: A
Question
A ladder with a length of 12.7m and a weight of 539.0N rests against a frictionless wall, making an angle of 56 degrees with the horizontal.
1) Find the horizontal force exerted on the base ofthe ladder by earth when an 822.0N firefighter is 3.37m from the bottom of the ladder.
2) Find the vertical force exerted on the base of the ladder by earth when an 822.0N firefighter is 3.37m from the bottom of the ladder.
3) If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 7.36m up, what is the coefficient of static friction between the ladder and the ground?
Explanation / Answer
Sum moments about the floor contact to find the wall reaction horizontal force.
Rw[12.7sin56] - 539[(12.7/2)cos56] - 822[3.37cos56] = 0
Rw (10.53)=1913.92+1549.04
Rw=328.86 N
Sum horizontal forces to zero shows that the horizontal floor reaction is 328.86 N toward the wall
Sum vertical forces to zero to find the floor vertical force
Fv - 539-822= 0
Fv = 1361 N upward
b) Using the same logic to find the horizontal reactions when the firefighter is higher
Rw[12.7sin56] - 539[(12.7/2)cos56] - 822[7.36cos56] = 0
Rw (10.52) = 1913.92 N +3383.07 N
Rw = Fh = 503.51 N
The vertical reaction remains the same
Fv = 1361 N upward
coefficient of friction ? is the ratio of the maximum horizontal force to vertical force
? = Fh / Fv
? = 503.5 / 1361
? = 0.3699
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.