A laboratory magnet (see the figure) with a field B = 0.45 T over an effective a
ID: 1280237 • Letter: A
Question
A laboratory magnet (see the figure) with a field B = 0.45 T over an effective area 16.0 cm in diameter exerts a force on a current-carrying wire that crosses between the pole faces at right angles to the field. The current in the wire is 14.0 A. What is the magnitude of the force on the wire?
What is the direction of the force? (left, right, up, down, front, back)
Magnet A laboratory magnet (see the figure) with a field B = 0.45 T over an effective area 16.0 cm in diameter exerts a force on a current-carrying wire that crosses between the pole faces at right angles to the field. The current in the wire is 14.0 A. What is the magnitude of the force on the wire? What is the direction of the force? (left, right, up, down, front, back)Explanation / Answer
apply Force F = iLB
F = 14* 0.16 * 0.45
F = 1.008 N
to the left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.