A lab pendulum apparatus is configured with a bob mass of 70 g, a length of 0.9
ID: 2261640 • Letter: A
Question
A lab pendulum apparatus is configured with a bob mass of 70 g, a length of 0.9 m, and initial angular displacement of 10 degrees (corresponding to a height above the bench of 10 cm). The bob is released on the right side of the photogate and allowed to swing from right to left. Ignore friction and air resistance.
a. How long does it take to swing from the starting position to the left side and back to the starting position?
b. How long does it take to swing from the starting position at the maximum height on the right side to the minimum height at the bottom of the swing?
Explanation / Answer
a) T = 2*pi*sqrt(L/g) = 2*3.14*sqrt(0.9/9.8) = 1.903 s
b) T/4 = 0.47575 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.