A 5.9-kg block is pushed 2.9 m up a vertical wall with constant speed by a const
ID: 1324465 • Letter: A
Question
A 5.9-kg block is pushed 2.9 m up a vertical wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of ? = 30 with the horizontal, as shown in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between block and wall is 0.30, determine the following.
b) the work done by the force of gravity
c) the work done by the normal force between block and wall
d) By how much does the gravitational potential energy increase during the block's motion?
A 5.9-kg block is pushed 2.9 m up a vertical wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of ? = 30 I 1/2 with the horizontal, as shown in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between block and wall is 0.30, determine the following. a) the work done by F b) the work done by the force of gravity c) the work done by the normal force between block and wall d) By how much does the gravitational potential energy increase during the block's motion?Explanation / Answer
Part A)
The upward portion of F must balance the weight and the frictional force.
Fcos(30) = uFsin(30) + mg
F(cos 30 - .3sin 30) = 5.9(9.8)
F = 80.75 N
W = Fdcos(angle)
W = (80.75)(2.9)(cos 30) = 202.8 J
Part B)
W = Fd = mgh
W = (5.9)(9.8)(-2.9) = -167.7 J
Part C)
0 J (The is no distance travelled in the direction of the normal force)
Part D)
PE = mgh = 167.7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.