Two crates, of mass 65 kg and 125 kg, are in contact and at rest on a horizontal
ID: 1320400 • Letter: T
Question
Two crates, of mass 65 kg and 125 kg, are in contact and at rest on a horizontal surface (see figure). A 650 N force is exerted on the 65 kg crate. The coefficient of kinetic friction is0.08.
(a) Calculate the acceleration of the system.
_____________ m/s2 (to the right)
(b) Calculate the force that each crate exerts on the other.
_____________ N
(c) With the crates reversed, calculate the force that each crate exerts on the other .
_____________ N
Explanation / Answer
N1 = normal reaction between the block
N2 is normal reaction of 65 kg with ground
N3 = normal reaction of 125 kg with ground
balancing forces in horizontal direction for 65 kg
N1 - 650 - 0.08 x 65 x 9.8 = 0
N1 = 599.04 N
now friction force on 65 kg = 65 x 9.8x 0.08 = 50.96 N
friction force on 125 kg = 125 x 9.8x 0.08 = 98 N
motion will only occur when 125 kg mass moves thus the motion in such cases will be controlled by the heavier mass experiencing greater friction
equation of motion for 125 kg
N1 - .08 x 125 x 9.8 = 125 x a
a = 4 m/s^2
this will be the common acceleration
in case 125 is in front
650 - .08 x 9.8 x 125 = 552 N = normal reaction b/w the blocks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.