Two converging lenses having focal lengths of f_1 = 12.5 cm and f_2 = 22.0 cm ar
ID: 1505978 • Letter: T
Question
Two converging lenses having focal lengths of f_1 = 12.5 cm and f_2 = 22.0 cm are placed a distance d = 51.5 cm apart as shown in the figure below. The image due to light passing through both lenses is to be located between the lenses at the position x = 31.5 cm indicated. At what value of p should the object be positioned to the left of the first lens cm What is the magnification of the final image Is the final image upright or inverted inverted upright Is the final image real or virtual real virtualExplanation / Answer
for converging lens f2
image distance q2 = (d-x) = 51.5-31.5 = -20 cm
object distance p2 = ?
focal lengh f2 = 22 cm
1/p2 + 1/q2 = 1/f2
1/p2 - 1/20 = 1/22
object distance p2 = 10.5 cm
magnification m2 = -q2/p2 = 20/10.5 = 1.9
for converging lens f1
image distance q1 = d - p1 = 51.5-10.5 = 41
object distance p1 = p
focal length f1 = 12.5 cm
1/p1 + 1/q1 = 1/f1
1/p + 1/41 = 1/12.5
p = 18 cm
magnification m1 = -41/18 = -2.28
(a)
p = 13.15 cm
(b)
overall magnification M = m1*m2 = -1.9*2.28 = -4.33
(c)
inverted
(d)
virtual
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.