Two converging lenses with focal lengths of 40 cm and 20 cm are 14 cm apart. A 4
ID: 1599517 • Letter: T
Question
Two converging lenses with focal lengths of 40 cm and 20 cm are 14 cm apart. A 4.0 cm -tall object is 11 cm in front of the 40 cm -focal-length lens.
Two converging lenses with focal lengths of 40 cm and 20 cm are 14 cm apart. A 4.0 cm -tall object is 11 cm in front of the 40 cm -focal-length lens. Part A Calculate the image position. Express your answer using two significant figures. cm from the object Submit My Answers Give U Part B Calculate the image height. Express your answer using two significant figures. cm.Explanation / Answer
here f1 = 40 cm = 0.4 m f2 20 cm = 0.2 m do = 11cm = 0.11 m
as we know that
for first lens 1 / f1 = 1 / do1 + 1 / di1
1 /di1 = 1 / 0.4 - 1 / 0.11
1 / di1 = - 6.5909
di1 = - 0.1517 m
the image of first lens is made the object of second lens
so the distance of object of second lens
d02 = 0.4 - 0.1517 = 0.248 m
now as we know that
1 / f2 = 1 / do2 + 1 / di2
1 / di2 = 1 / 0.2 - 1 / 0.248
di2 = 1.033 m Ans
as we know that
m = - di1 / do1 = hi1 / ho1
= 0.1517 / 0.11 = hi1 / 0.04
hi1 = 0.05516 m Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.