A wooden block with mass 1.60kg is placed against a compressed spring at the bot
ID: 1317165 • Letter: A
Question
A wooden block with mass 1.60kg is placed against a compressed spring at the bottom of a slope inclined at an angle of 33.0? (point A). When the spring is released, it projects the block up the incline. At point B, a distance of 6.90m up the incline from A, the block is moving up the incline at a speed of 7.50m/sand is no longer in contact with the spring. The coefficient of kinetic friction between the block and incline is ?k = 0.45. The mass of the spring is negligible.
Calculate the amount of potential energy that was initially stored in the spring.
Take free fall acceleration to be 9.80m/s2 .
Explanation / Answer
GPE of block at B = mgh = 1.6(9.80)(6.90 sin 33) = 108.1 J
KE of block at B = 1/2mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.