Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wooden block with mass 1.65 kg is placed against a compressed spring at the bo

ID: 1415494 • Letter: A

Question

A wooden block with mass 1.65 kg is placed against a compressed spring at the bottom of a slope inclined at an angle of 26.0 (point A). When the spring is released, it projects the block up the incline. At point B, a distance of 6.45 m up the incline from A, the block is moving up the incline at a speed of 6.00 m/s and is no longer in contact with the spring. The coefficient of kinetic friction between the block and incline is k = 0.40. The mass of the spring is negligible.

Calculate the amount of potential energy that was initially stored in the spring.

Take free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .

Explanation / Answer

form work energy theorem,

work done by friction + work done by gravity = (final K.E + P.E.) - initial (K.E. + P.E.)

- 0.50 * 1.65 * 9.8 * cos 26 * 6.45 - 1.65 * 9.8 * sin 26 * 6.45 = 1.65 * 6.0^2 / 2 - stored P.E.

- 46.87 - 45.72 = 29.7 - stored P.E.

stored P.E. = 122.29 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote