1.) A conducting rod slides at 5.0 m/s on metal rails separated by 1.0 m. If a c
ID: 1316632 • Letter: 1
Question
1.) A conducting rod slides at 5.0 m/s on metal rails separated by 1.0 m. If a current of 30 mA is generated in the circuit with resistance of 0.36 ?, what is the magnetic field between the rails?
a.) 0.028 T
b.) 0.15 T
c.) 0.4 mT
d.) 2.2 mT
e.) 1.8 mT
2.) A generator has 200 turns of wire on a coil of radius 2.00 cm. What rotational speed is necessary to produce an emf of amplitude 4.50 V if the magnetic field in the region of the coil is 0.180 T?
a.) 60.5 rad/s
b.) 995.0 rad/s
c.) 900 rpm
d.) 200 rpm
For this question I believe I have to eliminate a and b because the answer should be in rpm. But using the e=NBAw equation I get 950 rpm, can you please provide explanation along with the answer for the correct answer. 950 rpm is not in the answer option, so it can't be correct.
Explanation / Answer
apply induced emf e =iR = lvB
where i is current , l is length
v is speed, and B is magnetic field
so
magnetic field B = iR/Lv
B = (0.03 * 0.36)/(1 *5)
B = 2.2 mT
option D it is-----------------<<<<<<<<<<<<<<<answer
--------------------------------
induced emf is defiend as the rate of change of magnetic flux
in mathematical form,
induced emf e = NAdB/dt or NABW
where A = area
N = no. of tunrs
W = angular frequency
dB/dt = rate of change of amgnetic flux
so
W = emf/NAB
W = 4.5/(200 * 3.14* 0.02*0.02 * 0.18)
W = 99.52 rad/sec
1 RPm = 2pi/60 rad/secs
so
W = 99.52 * 60/(2*3.14)
W = 950 RPm
isupposeyour work is correct and correct answer is not given .
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.