1.) A 25 nC charge is moved from a point where V = 110 V to a point where V = -1
ID: 1590137 • Letter: 1
Question
1.) A 25 nC charge is moved from a point where V = 110 V to a point where V = -110 V .
How much work is done by the force that moves the charge?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
2.) Part A: At one point in space, the electric potential energy of a 15 nC charge is 27 ?J .
What is the electric potential at this point?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B:
If a 25 nC charge were placed at this point, what would its electric potential energy be?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
3.) What potential difference is needed to accelerate a He+ ion (charge +e, mass 4u) from rest to a speed of 1.4×106 m/s ?
Express your answer using two significant figures.
4.) What is the potential difference between xi = 15 cm and xf = 30 cm in the uniform electric field Ex = 2000 V/m ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
5.) A proton follows the path shown in (Figure 1) . Its initial speed is v0 = 2.3×106 m/s
What is the proton's speed as it passes through point P?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
4.0 mm Vo -10 nC 3.0 mmExplanation / Answer
1) Workdone = q*(V1 - V2)
= 25*10^-9*(110 - (-110))
= 5.5*10^-6 J
2) A) we know, potentail energy U = q*V
==> V = U/q
= 27*10^-6/(15*10^-9)
= 1800 Volts
B) U = q*V
= 25*10^-9*1800
= 4.5*10^-5 J or 45 micro J
3) Appply Work-energy theorem,
Workdone = change in KE
q*delta_V = 0.5*m*v^2
==> delta_V = 0.5*m*v^2/q
= 0.5*4*1.67*10^-27*(1.4*10^6)^2/(1.6*10^-19)
= 4.1*10^4 volts
4) delta_V = Ex*(Xf - Xi)
= 2000*(0.3 - 0.15)
= 300 volts
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.