1.) A consulting engineer\'s time is billed at $40 per hour, and her assistant\'
ID: 3028862 • Letter: 1
Question
1.)
A consulting engineer's time is billed at $40 per hour, and her assistant's is billed at $20 per hour. A customer received a bill for $610 for a certain job. If the assistant worked 4 hours less than the engineer, how much time did each bill on the job?
2.)
A runner starts at the beginning of a runners' path and runs at a constant rate of 5 mi/hr. Three minutes later a second runner begins at the same point, running at a rate of 8 mi/hr and following the same course. How long will it take the second runner to reach the first?
3.)
In a certain medical test designed to measure carbohydrate tolerance, an adult drinks 6 ounces of a 80% glucose solution. When the test is administered to a child, the glucose concentration must be decreased to 60%. How much 80% glucose solution and how much water should be used to prepare 6 ounces of 60% glucose solution?
Explanation / Answer
a) let engineer worked for x hours
then assistant worked for x - 4 hours
engineer cost is $ 40 per hour
assistant cost is $ 20 per hour
for x hours it would be
x * 40 + (x-4) * 20 = 610
40x + 20x - 80 = 610
60 x = 690
x = 11.5
engineer worked for 11.5 hours approximately and assistant worked for 11.5 - 4 = 7.5 hours
2) first runner rate = 5mi/hr
3 minutes later 2nd runner rate = 8mi/hr
let time be t
distance covered by first runner = 5*t
distance covered by 2nd runner = 8 ( t-.05)
equating the two distances
5t = 8(t-.05)
5t = 8t - .4
-3t = -.4
t = -.4 / -3 = .1333
hence after .1333*60 = 8 minutes second runner will reach to first runner
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.