Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.) A 14,700 N car is traveling down a road at a speed of 85.0kmhr. The driver e

ID: 2039691 • Letter: 1

Question

1.) A 14,700 N car is traveling down a road at a speed of 85.0kmhr. The driver enters a speed travels zone and must reduce his speed to 40.0km/hr. If the car a distance of 65.0 m while slowing down, what net force acts on the car while braking 1? 12-) A drunk driver is travelling at a speed of 140kmhr when his 8820N car collides with a large oak tree, bringing the car to a stop in 0.4 sea. a.) What is the impulse dellvered to the car b.) What is the stopping force exerted on the car by the tree ? e.) What is the force throwing the 735 N driver into the steering wheel ? #3.) A 1500 kg ear accelerates from rest to a velocity of 200 me in a time of 8.00 sea. Assuming a constant resistance force of 600N acts on the car while accelerating, calculate the average power delivered by the engine. [ Give answer in Watts and horsepower ] #4.) Use the diagram on the oppositesideot this page to answer the following Questions If the 150 lb crate is pulled up the incline with a constant force of 12Sibs find: a) the y-component of the weight b.) the normal force n e.) the force of friction, where ,-.200 d.) the x-component of the weight the acceleration of the crate up the incline.

Explanation / Answer

here,

1)

initial speed , u = 23.6 m/s

final speed , v = 40 km/h = 11.11 m/s

s = 65 m

let the accelration be a

v^2 - u^2 = 2 * a * s

11.11^2 - 23.6^2 = 2 * a * 65

solving for a

a = - 1.34 m/s^2

mass , m = W/g = 1498.5 kg

the net force acting , F = m * a

F = - 2 * 10^3 N