A solid cylindrical 10-kg roll of roofing paper with a radius of 15 cm, starting
ID: 1309016 • Letter: A
Question
A solid cylindrical 10-kg roll of roofing paper with a radius of 15 cm, starting from rest rolls down a roof with a 20? incline (see the figure (Figure 1) ).
Part A
If the cylinder rolls 4.0 m without slipping, what is the angular speed about its center when leaving the roof?
Express your answer using two significant figures.
Part B
If the roof edge of the house is 6.0 m above level ground, how far from the edge of the roof does the cylindrical roll land? (Figure not to scale.)
Express your answer using two significant figures.
? = __________________ rad/sExplanation / Answer
The moment of inertia of a solid cylinder is
I = 1/2 m r^2
The kinetic energy of rotation of the cylinder is 1/2 I w^2, with w the angular velocity.
Because the cylinder rolls without slipping, there is a relation between angular velocity and translational velocity: v = w r, so the rotational kinetic energy can also be expressed in terms of the translation velocity:
Erot = 1/2 I w^2 = 1/4 m r^2 v^2/r^2 = 1/4 m v^2.
Hence the total kinetic energy is
Ekin = Erot + Etrans = 1/4 m v^2 + 1/2 m v^2 = 3/4 m v^2.
Now the conservation of mechanical energy dictates that the gain in kinetic energy equals loss of gravitational potential energy :
3/4 m v^2 = m g * (4.0m sin(20))
Hence at the roof edge the velocity will be
v = sqrt(4 g * 4.0 *sin(20) / 3) = 4.23 m/s
So w=v/r=4.23/0.15= 28.2 rad/s
For part b: this is a standard exercise. The time of fall can be found by solving the quadratic
6.0 m = 4.23m/s* sin(20) * t + 1/2 *9.81 m/s^2 * t^2
So t=0.968 sec
With this (positive) time of fall t you then have for the horizontal distance:
s = 4.23 m/s * cos(20) * t = 4.23*cos(20)*0.968 = 3.85 m
So x= 3.85 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.