A 30kg girl is sitting at the edge of a 200kg merry-go-round with a radius of 1.
ID: 1307670 • Letter: A
Question
A 30kg girl is sitting at the edge of a 200kg merry-go-round with a radius of 1.5m. A 10kg
cannonball is fired at the girl in a direction tangent to the edge of the merry-go-round at which
the girl is sitting. The initial speed of the cannonball is 15m/s. The girl catches the cannonball,
and remains firmly seated on the edge of the merry-go-round.
(a) What is the initial angular momentum of the cannonball with respect to the axis passing
through the center of the merry-go-round?
(b) What is the angular velocity of the combination of girl, cannonball, and merry-go-round
immediately after the cannonball was caught?
(c) How much kinetic energy was lost during the event?
Explanation / Answer
a) L = m v r =10*15*1.5=225
b) Lfinal = Li = L cannonball = 225 = (0.5*200*1.5^2 + 30*1.5^2 + 10*1.5^2)*w
w= 0.714 rad/s
c) Kelost = Ke initial - Ke final = 0.5*10*15^2 - 0.5*(0.5*200*1.5^2 + 30*1.5^2 + 10*1.5^2)*0.714^2=1044.7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.