A 30.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On top of this block is r
ID: 1768658 • Letter: A
Question
A 30.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On top of this block is resting a 15.0-kg block, to which a horizontal spring is attached, as the figure illustrates. The spring constant of the spring is 353 N/m. The coefficient of kinetic friction between the lower block and the table is 0.587, and the coefficient of static friction between the two blocks is 0.867. A horizontal force is applied to the lower block as shown. This force is increasing in such a way as to keep the blocks moving at a constant speed. At the point where the upper block begins to slip on the lower block, determine (a) the amount by which the spring is compressed and (b) the magnitude of the force .
Explanation / Answer
let force beF
and spring constant be K =353
equations of motion
F = (30+15)*9.8*0.587 + 0.867*15*9.8 = 386.316
K*x = 353*x = 15*9.8*0.867
x = compression = 0.361 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.