A 14.0-m length of hose is wound around a reel, which is initially at rest. The
ID: 1298949 • Letter: A
Question
A 14.0-m length of hose is wound around a reel, which is initially at rest. The moment of inertia of the reel is 0.590 kg
A 14.0-m length of hose is wound around a reel, which is initially at rest. The moment of inertia of the reel is 0.590 kgA?m2, and its radius is 0.170 m. When turning, friction at the axle exerts a torque of magnitude 3.00 NA?m on the reel. If the hose is pulled so that the tension in it remains a constant 24.0 N, how long does it take to completely unwind the hose from the reel? Neglect the mass of the hose, and assume that the hose unwinds without slipping.Explanation / Answer
Radius = 0.170, for rotation of one turn, 2 pi radians cable length will be 2 pi r = 1.068 m
for 14 m , it must rotate by ( 14 / 1.1068 ) x 2 pi = 82.353 radians. (Total angle of rotation)
Torque = moment of inertia x angular acceleration
3.0 = 0.590 x angular acceleration
angular acceleration = 5.0847 rad/ sec^2
Total angle of rotation= initial angular velocity x time + 0.5 x angular acceleration x time^2
82.353 = 0 + 0.5 x 5.0847 x t^2
t^2 = 32.39
t = 5.6914 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.