A 1300-kg car moving on a horizontal surface has speed v = 45 km/h when it strik
ID: 1339905 • Letter: A
Question
A 1300-kg car moving on a horizontal surface has speed v = 45 km/h when it strikes a horizontal coiled spring and is brought to rest in a distance of 3.0 m .
With what speed would it hit the ground if air resistance could be ignored?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
If it actually hits the ground with a speed of 9.00 m/s , what is the magnitude of the average force of air resistance exerted on it?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
I think you have messed up 2 questions here. 1 inside other. 2nd question is not clear. I think in 1st question you want me to calculate force constant K.
Initailly car is having some kinetic energy. When car comes to rest, its kinetic energy has converted into spring potential energy.
so,
0.5*m*v^2 = 0.5*k*x^2
v = 45 km/hr = 45*1000/3600 m/s = 12.5 m/s
use:
0.5*m*v^2 = 0.5*k*x^2
m*v^2 = k*x^2
1300*(12.5)^2 = k*3^2
k=22569.4 N/m
Answer: 22569.4 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.