Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 13000 kg sample of metal absorbs 10305.2joules of energy, and its temperature

ID: 529146 • Letter: A

Question

A 13000 kg sample of metal absorbs 10305.2joules of energy, and its temperature changes from 50.0 degree C to 125 degree C, Calculate the specific heat of the metal. Answer: _______ The specific heat of copper is 0.385 J/g/degree C. How much energy is needed to raise the temperature of 7.80 lbs of copper from 50.0 degree C to 105 degree C? Answer: _______ The specific heat of aluminum is .900J/g/degree C. If 23450J of energy as required to raise the temperature from 35.0 degree C to 65.0 degree C, what is the mass of aluminum? Answer: __________

Explanation / Answer

(5)

Heat change, q = m * s * (t2-t1)

10305.2 = 13000 * 1000 * s * (125 - 50.0)

s = specific heat of the metal = 1.06 * 10-5 J/0C.g

(6)

q = m * s * (t2-t1)

q = 7.80 * 453.59 * 0.385 * (105 - 50.0)

q = 74917.2 J

(7)

q = m * s * (t2-t1)

23450 = m * 0.900 * (65.0 - 35.0)

m = 868.5 g.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote