A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 9.00 cm. A current I = 2.
ID: 1291302 • Letter: A
Question
A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 9.00 cm. A current I = 2.46 A flows in the counterclockwise direction (when viewed from location P) in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid.
(a) Find the magnitude of the magnetic flux through one turn of the rectangular loop.
(b) When the current is increased to 5.61 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value?
A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 9.00 cm. A current I = 2.46 A flows in the counterclockwise direction (when viewed from location P) in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid. A solenoid with 1200 turns per meter has a diamete (a) Find the magnitude of the magnetic flux through one turn of the rectangular loop. (b) When the current is increased to 5.61 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value?Explanation / Answer
N = 1200 turns, r = 0.045 m, I1 = 2.46 A
L = 0.16 m, w = 0.125 m
no of turns n = 2
Area of rectangle Arec = L w = 0.16 * 0.125 = 0.02 m2
a) Magnetic field B1 = mu n I1
= 4 pi * 10-7 * 2 * 2.46 = 6.18 * 10-6 T
Magnitude of the magnetic flux phi = N A B1
= 1200 * 0.02 * 6.18 * 10-6
= 1.48 * 10-4 Wb
-------------------------------------------------
I2 = 5.61 A, e = 116 * 10-3 V,
Magnetic field B2 = mu n I2
= 4 pi * 10-7 * 2 * 5.61 = 1.41 * 10-5 T
|e| = N [dphi/dt] = NA [B2 - B1 / dt]
116 * 10-3 = 1200 * 0.02 [(1.41 * 10-5) - (6.18 * 10-6) / dt]
dt = 1.64 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.