A solenoid is wound with 230 turns per centimeter. An outer layer of insulated w
ID: 2053310 • Letter: A
Question
A solenoid is wound with 230 turns per centimeter. An outer layer of insulated wire with 160 turns per centimeter is wound over the solenoid's first layer of wire. When the solenoid is operating, the inner coil carries a current of 10 A and the outer coil carries a current of 15 A in the direction opposite to that of the current in the inner coil.
The direction of the magnetic field at the center for this configuration is going to the right.
What is the magnitude of the magnetic field at the center of the doubly wound solenoid?
B = ____ T
A solenoid is wound with 230 turns per centimeter. An outer layer of insulated wire with 160 turns per centimeter is wound over the solenoid's first layer of wire. When the solenoid is operating, the inner coil carries a current of 10 A and the outer coil carries a current of 15 A in the direction opposite to that of the current in the inner coil. The direction of the magnetic field at the center for this configuration is going to the right. What is the magnitude of the magnetic field at the center of the doubly wound solenoid? B = ____ TExplanation / Answer
No of turns in Inner layer N1 = 230,
Current through Inner layer I1 = 10A
No of turns in Outer layer N2 = 160,
Current through Outer layer I2 = 15A
Magnetic field due to inner layer = o NI = 4*10-7 * 230*10 = 289.026 *10-5 towards left
Magnetic field due to outer layer = o NI = 4*10-7 * 160*15 = 301.593 *10-5 towards right
Effective magnetic field at the centre of the solenoid is
301.593 *10-5 - 289.026 *10-5 = 12.566 * 10-5 towards right
a) to the right
b) 12.56 * 10-5 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.