A solenoid has 240 turns/cm and a radius of 1.5 cm. It carries an initial consta
ID: 1537916 • Letter: A
Question
A solenoid has 240 turns/cm and a radius of 1.5 cm. It carries an initial constant current of 1.5 Amps in the clockwise direction when seen end-on (cutaway on left, end-on view on right). The solenoid is coaxial with a coil of wire of radius 1.8 cm, 350 turns and a total resistance of 2.7 Ohms. a) If the current in the solenoid drops from 1.5 A to zero in a time interval of 0.025 seconds, what is the magnitude and direction (seen end-on) of the induced current in the coil? b) If the current in the solenoid starts at zero and increases to 1.5 A in a counterclockwise direction in 0.025 seconds, what is the magnitude and direction of the induced current in the coil?
Explanation / Answer
part(a)
magnetic field inside a solenoid B = uo*n*I
n = 240 turns/cm = 24000 turns /m
radius of coil r1 > r
r = 1.5 cm
magnetic flux through coil = N*B*A
A = area of cross ection = pi*r^2
emf = rate of change in flux E = N*(dB/dt)*A
E = N*uo*n*A*(dI/dt) = -350*4*pi*10^-7*24000*pi*0.015^2*(0-15)/(0.025)
E = 4.48 V
induced current I = E/R = 4.48/2.7 = 1.66 A <<<<=======answer
direction clockwise <<<=======answer
================
(b)
emf = rate of change in flux E = N*(dB/dt)*A
E = N*uo*n*A*(dI/dt) = -350*4*pi*10^-7*24000*pi*0.015^2*(0-15)/(0.025)
E = 4.48 V
induced current I = E/R = 4.48/2.7 = 1.66 A <<<<=======answer
direction clockwise <<<=======answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.