You come across an open container which is filled with two liquids. Since the tw
ID: 1291290 • Letter: Y
Question
You come across an open container which is filled with two liquids. Since the two liquids have different density there is a distinct separation between them. Water fills the lower portion of the container to a depth of 0.224 m which has a density of 1.00 103 kg/m3. The fluid which is floating on top of the water is 0.328 m deep. If the absolute pressure on the bottom of the container is 1.049 105 Pa, what is the density of the unknown fluid? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and atmospheric pressure is P0 = 1.013 105 Pa.
What does p=
Explanation / Answer
Pressure due to water volume = (1,000 x 9.81 x 0.224) = 2,197.44 Pa.
Add 101,300Pa. air pressure = 103,497.44 Pa.
Pressure at bottom = 104,900Pa.
Pressure due to unknown fluid = (104,900 - 103,497.44) = 1,402.56 Pa.
(1,402.56/0.328)/9.81 = 435.89 kg/m^3.
density, p = 0.43589g/cc.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.