You carefully weigh out 18.00 g of CaCO3 powder and add it to 72.90 g of HCl sol
ID: 1036540 • Letter: Y
Question
You carefully weigh out 18.00 g of CaCO3 powder and add it to 72.90 g of HCl solution You notice bubbles as a reaction takes place. You then weigh the resulting solution and find that it has a mass of 83.52 g The relevant equation is CaCO: (s) +2HCI(aq) 2O)+CO2(9)+ CaCh(a?) Assuming no other reactions take place, what mass of CO2 was produced in this reaction? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. View Available Hint(s) A. Value Units Submit Previous Answers incorrect; Try Again Next > Provide FeedbackExplanation / Answer
moles CaCO3 = 18 g/100.1 g/mol = 0.18 moles
moles HCl = 72.90 g/36.5 g/mol = 2 moles
limiting reactant = CaCO3
excess moles HCl left after the reaction = (2 - 2 x 0.18)= 1.64 moles
excess mass HCl left after the reaction is done = 1.64 moles x 36.5 g/mol = 59.86 g
mass of solution - mass of exces HCl = 83.520 - 56.86 = 26.66 g
mass fraction CO2 in total products = 44/(44 + 18 + 111) = 0.2543
So,
mass of CO2 produced = 0.2543 x 26.66 = 6.781 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.