A ferry boat is 8.2 m wide and 5.5 m long. When a truck pulls onto it, the boat
ID: 1290718 • Letter: A
Question
A ferry boat is 8.2 m wide and 5.5 m long. When a truck pulls onto it, the boat sinks 4.92 cm in the water.
What is the weight of the truck? The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 .
Answer in units of N
A body oscillates with simple harmonic motion along the x-axis. Its displacement varies with time according to the equation:
x(t) = A sin(w t + degrees) .
If A = 3 m, w = 3.237 rad/s, and degrees = 1.0472 rad, what is the acceleration of the body at t = 2 s? Note: The argument of the sine function is in radians rather than degrees.
Answer in units of m/s2
Explanation / Answer
Fb = w
w = V*d*g = A*h*d*g = 8.2*5.5*0.0492*1022*9.81 = 22246.49 N
===============
v = dx/dt = A*w*cos(wt+degrees)
a = dv/dt = -w^2*A*sin(wt+degrees) = -w^2*x
a = 3.237*3.237*3*sin((3.237*2)+1.0472)
a = -29.71 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.