A fellow student of mathematical bent tells you that the wave function of a trav
ID: 1507590 • Letter: A
Question
A fellow student of mathematical bent tells you that the wave function of a traveling wave on a thin rope is y(x,t)= 2.10 mm cos[( 7.08 rad/m )x+( 750 rad/s )t ]. Being more practical-minded, you measure the rope to have a length of 1.30 m and a mass of 3.38 g.
1) Determine the amplitude.
2) Determine the frequency.
3) Determine the wavelength.
4) Determine the wave speed.
5) Determine the direction the wave is traveling.
6) Determine the tension in the rope.
7) Determine the average power transmitted by the wave.
Explanation / Answer
1)
Amplitude = 2.10 mm
2)
w = 750 rad/s
usE:
w = 2*pi*f
750 = 2*pi*f
f= 119.4 Hz
3)
K = 7.08 rad/m
usE:
K = 2*pi/wavelength
7.08 = 2*pi/wavelength
wavelength = 0.89 m
4)
v = f*wavelength
= 119.4*0.89
=106 m/s
I am allowed to answer only 4 subparts at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.