A fellow student with a mathematical bent tells you that the wave function of a
ID: 1465156 • Letter: A
Question
A fellow student with a mathematical bent tells you that the wave function of a traveling wave on a thin rope is
y(x,t) = 2.15 mm cos[(6.95rad/m)x + (748 rad/s)t].
Being more practical, you measure the rope to have a length of 1.60 m and a mass of 0.00338 kg. You are then asked to determine the following.
(a) amplitude
2.15mm
(b) frequency
118Hz
(c) wavelength
.904m
(d) wave speed
107.62 m/s
(e) direction the wave is traveling
x-direction
(f) tension in the rope
N
(g) average power transmitted by the wave
W
Explanation / Answer
Hence mass per unit length µ = 0.00338 kg / 1.60 m = 2.1125 x 10-3 kg/m
(f) Tension in the string T = µ v2 = 2.1125 x 10-3 x (107.62)2 = 24.467 N
(g) Average Power is given by P = ½ x µ 2 A2 v = 0.5 x 2.1125 x 10-3 x 7482 x (2.15 x 10-3 )2 x 107.62 = 0.293 Watt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.