Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor

ID: 1289254 • Letter: A

Question

A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 45.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 40? above horizontal with a speed of 60.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms .

Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right. Express your answer using two significant figures.

Find the vertical component of the average force on the ball. Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

ux = 45.........Vx = -60*cos40 = -45.96 m/s

uy =0 ..........Vy = 60*sin40 = 38.56 m/s

Fx = m*(Vx - ux)/t = ((0.145*(-45.96-45))/(1.85e-3)

Fx = -7129.29 N = -7.1*10^3 N

Fy = m*(Vy-uy)/t = (0.145*38.56)/(1.85e-3) = 3022.27 N = 3.0*10^3 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote