A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1325313 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 50.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30? above horizontal with a speed of 65.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms .
a)
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
b)
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
breaking up velocotoes into two components
Vox = 50 m/s
Voy = - 65 cos 30 = -56.29 m/s
now use force F = ma
F along x ais = Fx = max
use Vx = Vox + at
so
ax = vx-vox)/t
ax = -56.29 -50/(0.00185)
ax = 27083 m/s^2
sp
Fx = 0.145 * 27083
Fx = 3.927 kN
------------------
ay = 56.29/0.00185
ay = 30427 m/s^2
Fy = 0.185 * 30427
Fy = 5.629 kN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.