A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1289145 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 50.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35 degrees above horizontal with a speed of 60.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.65ms .
PART A:
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
PART B:
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
mb = mass of ball = 0.145
mB = mass of bat = ?
v1x = +50 m/s
v2x = -60 sin35
v2y = -60 sin35
?t = 1.65 ms = 0.00165 s
a = ?v/?t = [-60 sin35 -(+50)]/0.00165 = -51160.4 m/s^2
F = ma
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.