A basketball player makers a jump shot. The 0.75 kg ball is released at a height
ID: 2264049 • Letter: A
Question
A basketball player makers a jump shot. The 0.75 kg ball is released at a height of 1.50 m above the floor with speed of 6.80m/s
A. The ball goes through the net 2.60 m above the floor at a speed of 3.8 m/s. what is work done on ball by air resistance( nonconservative force)
B. calculate the maximum height that the ball could reach without air resistance
Explanation / Answer
Under ideal conditions (no air resistance involved), the velocity of the ball as it goes up to the net is (determined by the formula)
Vf^2 - Vi^2 = 2gs
where
Vf = ideal velocity of ball as it hits the net
Vi = initial velocity of release = 6.97 m/sec.
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/sec^2 (constant)
s = change in height = 3 - 2.11 = 0.89
Substituting values,
Vf^2 - 6.97^2 = 2(-9.8)(0.89)
NOTE the negative sign attached to the acceleration due to gravity. This merely implies that the ball is slowing down as it is going up.
Vf^2 =31.14
Vf = 5.58 m/sec.
Since the actual velocity of the ball is 4.21 meters, then the work done by air resistance is
Wr = difference in kinetic energy
Wr = (1/2)(0.6)[5.58^2 - 4.21^2)
Wr = 4.02 joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.