A basket of ripe tomatoes of mass 20 kg is being hoisted using a pulley. The rop
ID: 1555439 • Letter: A
Question
A basket of ripe tomatoes of mass 20 kg is being hoisted using a pulley. The rope (of negligible mass) is wound around the pulley which consists of a solid cylinder having a radius of 0.1 m and a mass of 10 kg. The mass of the crank handle is negligible. The operator accidentally lets go of the handle when the basket is 6 m above the ground, and the rope unwinds. Use conservation of energy to find the linear speed of the basket when it strikes the ground? (You may assume the basket starts to fall from rest.)Explanation / Answer
from conservation of energy
mgh = 1/2mv^2+1/2Iw^2
mgh = 1/2m1v^2+1/2*1/2m2r^2w^2
m1gh = v^2(m1/2+m2/4)
v^2 = 20*9.8*6/(10+2.5) = 94.08
v = 9.69 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.