An alternating emf source with a variable frequency f d is connected in series w
ID: 1288274 • Letter: A
Question
An alternating emf source with a variable frequency fd is connected in series with an 82.0 ? resistor and a 42.2 mH inductor. The emf amplitude is 6.06 V. Consider a phasor diagram for phasor VR (the potential across the resistor) and phasor VL (the potential across the inductor). (a) At what driving frequency fd do the two phasors have the same length? At that driving frequency, what are (b) the phase angle in degrees, (c) the angular speed at which the phasors rotate, and (d) the current amplitude?
Explanation / Answer
a)
Since VR and VC have same length
VR=Vc
I*R=I*XL
R=2pi*fd*L
=>fd=R/2pi*L=82/(2pi*42.2*10-3)
fd=309.26 Hz
b)
Phase angle
o=tan-1(XL/R) =tan-1(2pi*309.26*42.2*10-3/82)
o=45o
c)
angular frequency
W=2pi*309.26=1943.14 rad/s
d)
Impedance
Z=sqrt[R2+XL2]=sqrt[822+(2pi*309.26*42.2*10-3)2]
Z=115.97 ohms
Current in the circuit
I=V/Z =6.06/115.97
I=0.05226 or 52.26 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.