An alpha particle consists of two protons (each with a charge of 1.609 times 10-
ID: 1606185 • Letter: A
Question
An alpha particle consists of two protons (each with a charge of 1.609 times 10-19 C) and 2 neutrons (each with a charge of zero). Protons and neutrons each have a mass of 1.67 times 10-27 kg. If an alpha particle travels toward the left with a velocity of 3.60 times 105 m/s in the presence of a magnetic field of 15.0 Tesla directed out of the page, calculate The force on the alpha particle The radius of the circle in which the alpha particle will move In what direction will the circle be? (Draw it.)Explanation / Answer
a ] |F| = qvBsin90o = 2(1.6 x 10-19)(3.6 x 105)15 = 1.728 x 10-12 N
b] F = mv2/r
=> 1.728 x 10-12 = (4 x 1.67 x 10-27)(3.6 x 105)2/r
=> r = 5.01 x 10-4 m = 0.501 mm.
c] The force will be directed downwards and since the particle is traveling to the left, the circle traced will be directed perpendicular to the plane of the paper.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.