An alpha particle has a mass of 7.56 × 1027 kg and bears a double elemen- tary p
ID: 1664211 • Letter: A
Question
An alpha particle has a mass of7.56 × 1027 kg and bears a double elemen-
tary positive charge. Such a particle is ob-
served to move through a 4.7 T magnetic field
along a circular path of radius 0.16 m.
The charge on a proton is 1.60218×1019 C.
What speed does it have?
Answer in units of m/s.
A= 3.18741e7
008 (part 2 of 3) 10.0 points
What is its kinetic energy?
Answer in units of J.
A=3.84031e-12
009 (part 3 of 3) 10.0 points
What potential difference in MV would be
required to give it this kinetic energy?
Answer in units of MV
I did KE/q and get 1.19846e7 and its telling me thats the wronganswer where could i be going wrong?
I only need help with part 3 in case anyone thought otherwise
Explanation / Answer
In magnetic field velocity v = Bqr / m where mass m = 7.56 × 1027 kg magnetic field B = 4.7 Tradius r = 0.16 m.
The charge q = 2 * charge of proton = 2 * 1.602×10^-19 C plug the values we get v = 3.183 * 10 ^ 7 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.