An alpha particle can be produced in certain radioactive decays of nuclei and co
ID: 1596320 • Letter: A
Question
An alpha particle can be produced in certain radioactive decays of nuclei and consists of two protons and two neutrons. The particle has a charge of q = +2e and a mass of 4.00 u, where u is the atomic mass unit, with 1 u = 1.661 1027 kg. Suppose an alpha particle travels in a circular path of radius 4.60 cm in a uniform magnetic field with B = 1.40 T. Calculate the following values.
(a) its speed
m/s
(b) its period of revolution
s
(c) its kinetic energy
eV
(d) the potential difference through which it would have to be accelerated to achieve this energy
V
Explanation / Answer
In magnetic field
magnetic force = centripetal force
q*v*B = m*v^2/r
v = qBr/m
q = + 2e = 2*1.6*10^-19 C
B = 1.4 T
r = radius = 0.046 m
m = 4u = 4*1.661*10^-27
speed v = 2*1.6*10^-19*1.4*0.046/(4*1.661*10^-27)
v = 3.1*10^6 m/s <<<<============ANSWER
====================
(b)
period of revolution T = 2*pi*r/v = 2*pi*0.046/(3.1*10^6)
T = 9.32*10^-8 s
-------------------
(c)
kinetic energy KE = (1/2)*m*v^2
KE = (1/2)*4*1.661*10^-27*(3.1*10^6)^2
KE = 3.19*10^-14 J
1 J = 1/(1.6*10^-19) eV
KE = 3.19*10^-14/(1.6*10^-19)
KE = 199375 eV
==============
(d)
KE = dV*q
potential difference dV = KE/q = 199375/2 = 99687.5 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.