A spherical balloon has a radius of 7.15 m and is filled with helium. The densit
ID: 1287553 • Letter: A
Question
A spherical balloon has a radius of 7.15 m and is filled with helium. The density of helium is 0.179 kg/m^3, and the density of air is 1.29 kg/m^3. The skin and structure of the balloon has a mass of 910 kg. Neglect the buoyant force on the cargo volume itself.Determine the largest mass of cargo the balloon can lift. A spherical balloon has a radius of 7.15 m and is filled with helium. The density of helium is 0.179 kg/m^3, and the density of air is 1.29 kg/m^3. The skin and structure of the balloon has a mass of 910 kg. Neglect the buoyant force on the cargo volume itself.
Determine the largest mass of cargo the balloon can lift.
Determine the largest mass of cargo the balloon can lift.
Explanation / Answer
Volume of ballon=(4/3)*pi*r3
=(4/3)*3.14*7.153
=1531.1 m3
Mass the ballon can carry=volume*[density of air-density of helium]
=1531.1*[1.29-0.179]
=1701 kg
Mass of cargo=1701-910=791 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.