Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A projectile is shot from the edge of a cliff h = 205 m above ground level with

ID: 1286466 • Letter: A

Question

A projectile is shot from the edge of a cliff h = 205 m above ground level with an initial speed of v0 = 145 m/s at an angle of 37.0

A projectile is shot from the edge of a cliff h = 205 m above ground level with an initial speed of v0 = 145 m/s at an angle of 37.0A degree with the horizontal, as shown in Fig. 3-35. A projectile is shot from the edge of a cliff Figure 3-35 (a) Determine the time taken by the projectile to hit point P at ground level. s (b) Determine the range X of the projectile as measured from the base of the cliff. km (c) At the instant just before the projectile hits point P, find the horizontal and the vertical components of its velocity. (Take up and to the right as positive directions.) horizontal m/s vertical m/s (d) What is the the magnitude of the velocity? m/s (e) What is the angle made by the velocity vector with the horizontal? A degree (below the horizontal) (f) Find the maximum height above the cliff top reached by the projectile. m

Explanation / Answer

(f) max height given by
max. height=(Vo

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote